farba

Farba – czyli co to właściwie jest?

Czym jest farba?

Na początku zastanówmy się krótko – czy wiemy, czym jest farba? Wydaje się nam, że tak, ale czy jesteśmy w stanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi? Ja sama jakiś czas temu zadałam sobie to pytanie i trochę się zdziwiłam, bo tak naprawdę nie wiedziałam! Farba to substancja, która tworzy powłokę mającą na celu dwa główne zadania. Pierwszym jest dostarczanie wrażeń estetycznych i nie chodzi tu tylko o obrazy, przecież kolor ścian w naszym domu ma się nam podobać. Drugą stanowi ochrona. To jest raczej oczywiste, trudności zaczynają, się kiedy mamy powiedzieć z jakich substancji czy składników składa się farba. Główny element jej mieszanki są pigmenty, czyli prościej mówiąc – substancje barwiące, którymi najczęściej są rozdrobnione minerały. Innymi składnikami są spoiwa (substancje umożliwiające powstanie błony oraz rozpuszczalnika), rozcieńczalniki, rozpuszczalniki, itp.

Podział

Jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość powłok, możemy wyróżnić farby gruntujące, podkładowe oraz powierzchniowe. Ta pierwsza ma za zadanie wytworzenie przyczepności dla kolejnych, dodatkowo pozwala na niektórych powierzchniach wyrównywać nierówności. Co ważne, zasłania także ciemną barwę podłoża. Farba podkładowa dokładnie wyrównuje wszelkie nierówności i likwiduje porowatość. Zapewnia także przyczepność dla farby powierzchniowej, która stanowi ostatnią warstwę.

Jeśli chcemy podzielić farby ze względu na użytkowanie, to wyróżnimy: artystyczne (tworzenie obrazów), malarskie (służą do dekoracji) oraz do zastosowań specjalnych (na przykład ochronnych).

Advertisements
This entry was published on March 4, 2016 at 10:58 am. It’s filed under Ogólnie, Wnętrza and tagged . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: