Farby akrylowe i lateksowe – jakie różnice?

Podczas remontu i malowania ścian trzeba nie tylko poważnie zastanowić się nad tym, jaki kolor emulsji wybrać, ale też jaki rodzaj farby wybierzemy. Najczęściej stosuje się farby akrylowe i lateksowe. Jakie są między nimi różnice?

Przede wszystkim zawartość. Farba lateksowa ma emulsje żywiczne w takiej ilości, że jest bardzo gładka i łatwo ją nałożyć. Akryle też mają żywicę, jednakże w znacznie mniejszej ilości. Poza tym oba typy emulsji różni trwałość. Nieco mniej znane farby lateksowe są bardziej odporne na szorowanie niż ścieranie od akryli, a także znacznie bardziej odporne na działanie światła. Farby akrylowe można czyścić bez obaw o zniszczenie powłoki są one jednak podatne na działanie wilgoci.

Akryle najlepiej stosować przy sufitach, ścianach dużych salonów i pokojach, które nie są zbytnio narażone na zabrudzenia. Farba lateksowa najlepiej sprawdzi się w korytarzach, przedpokojach i niewielkich przestrzeniach. Tego typu emulsja o wiele lepiej spisze się również w kuchniach i łazienkach dzięki przeciwgrzybicznym dodatkom i lepszej tolerancji na wilgoć.

Ale farba lateksowa sprawdzi się też w mniej oczywistych miejscach, takich jak pokoje dziecięce, a to ze względu na mocne przywiązanie do podłoża i intensywność barw. Produkt wyższej klasy będzie łatwo zmywalny, a kolor ścian trwały. Mogą one też być przyjacielem… alergików, ze względu na właściwości hipoalergiczne, jakie posiadają niektóre z oferowanych na rynku emulsji.

Nie można stwierdzić, że farby akrylowe są lepsze lub gorsze od akrylowych. Oba typy nadają się do innych pomieszczeń, dlatego najlepiej rozsądnie stosować je według potrzeb, zamiast wszystkie powierzchnie pokrywać jednym rodzajem farby.

Advertisements
This entry was published on February 9, 2016 at 9:58 am. It’s filed under Wnętrza and tagged . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: